Trump elleni merénylet: minden, amit tudunk és amit még mindig nem tudunk Butlerről

2025. július 13. 05:43

Pontosan egy év telt el azóta, hogy majdnem megölték Donald Trumpot. Bár a nyomozás lezajlott, még mindig nagyon keveset lehet tudni a merénylő személyéről.

2025. július 13. 05:43
null
Hajdú Tímea
Hajdú Tímea

2024. július 13-án Donald Trump Butlerben, Pennsylvania államban tartott nagygyűlést. A beszéde már néhány perce tartott, mikor arra kérte a technikusokat, hogy vetítsenek ki egy bevándorlással kapcsolatos grafikont. Az ekkor még csak jelölt Trump ezt az ábrát általában a beszédei legvégén vetítette ki, de most váratlanul előre hozta. Ahogy oldalt fordította a fejét a grafikon felé, hirtelen lövés dördült és a füléhez kapott. Később egy interjúban elmondta: azonnal tudta, hogy rálőttek, ezért is reagált nagyon gyorsan és bukott le a pódium mögé. Az, hogy az utolsó pillanatban elfordította a fejét megmentette az életét: ha ugyanis szembe éri őt a találat, akkor nem a fülét érte volna a golyó, hanem a homlokát, és valószínűleg abban a pillanatban holtan rogyott volna össze. 

A lövés pontosan 18:10-kor dördült el, amelyet még követett további hét: a merénylő egy embert megölt, kettőt pedig súlyosan megsebesített. Miután a titkosszolgálat likvidálta a lövöldözőt, Donald Trump kibontakozott a testőrei közül, és az öklét felemelve azt üzenete a tömegnek: Harcoljatok! A pillanatról készült fotók a kampány legikonikusabb és legmeghatározóbb képei lettek. Trump reakciója az őt ért támadásra valószínűleg megnyerték neki a választást. 

Egy év telt a butleri események óta, lezajlott egy átfogó nyomozás, azonban még mindig sok a kérdés a merénylő személyével kapcsolatban. 

Részletes videóelemzés a merényletről: 

Amit tudunk a merénylőről

A merénylő személyazonossága gyorsan kiderült: Trumpot egy Thomas Matthew Crooks nevű húszesztendős fiú próbálta megölni, aki annyira jelentéktelen volt, hogy gimnáziumi évkönyvében fotó helyett a következő megjegyzés szerepelt

„nincs a képen.” 

Egy csendes magának való fiú

Crooksról a következő adatokat derítették ki: 2022-ben végezte el a gimnáziumot és mérnöknek kezdett tanulni egy állami főiskolán. A szüleivel élt egy pittsburghi kertvárosban, akik mind a ketten szociális ellátásban dolgoztak. Barátai nem voltak. Időszakosan egy idősek otthonában dolgozott. Osztálytársai szerint szeretett számítógépeket építeni és a 3D nyomtatóval kísérletezni. A szüleitől megtudták: rendszeresen kijárt lőni egy közeli lőtérre. 

A politika frusztrálta Crooksot, aki egy egyetemi esszéjében, amit a New York Times szerzett meg, utólag meglehetősen ironikus módon arról írt, hogy több „kedvességre lenne szükség” a politikában. 

Nyomtalanul

Az internetes előzményei alapján 2023 decemberében kezdhette tervezni a merényletet, ekkor egy alaposabb hírolvasás után elkezdett fegyverekkel kapcsolatos oldalakat tanulmányozni. A fiú egy bombát is elkezdett építeni, amit a merényletet követően megtaláltak az autójában. 

A keresései alapján sokat olvasott a választásokról, de sehol nem kommentelt, és nem találtak mintakeresést sem: nem nézett utána korábbi merényleteknek. 

Mentális zavar?

A viselkedésével kapcsolatban senki nem fedezett fel gyanúsat, sem évfolyamtársai, sem pedig tanárai. „Az ő osztályán dolgozók szerint nem volt semmi, ami arra utalt volna, hogy megváltozott volna a viselkedése vagy a szokásai” – mondta a Timesnak Reggie Brown, annak a nyugdíjas otthonnak az egyik alkalmazottja, ahol Crooks is dolgozott. Egyedül az édesapja mondta azt a rendőröknek, hogy a fiúnak mentális problémái voltak, és időnként magában beszélt, valamint éjszaka táncolt a szobájában, és megnövesztett a haját. 

Július 13-án a merénylet napján a szüleinek azt mondta, hogy a lőtérre megy, de helyette Butler felé vette az irányt. Néhány órával később a rendőrség kopogtatott a Crooks házaspár ajtaján. Mikor a merénylő édesapja kinyitotta az ajtót a következő csúszott ki a száján: „Igaz lenne?”

Crooks fegyvere FBI/AFP

Amit nem tudunk a merénylőről 

Thomas Crooks nem hagyott hátra semmilyen üzenetet: sem manifesztót, sem levelet, semmi nyomot azzal kapcsolatban, hogy mi motiválta őt. Bár a merényletkísérlet ténye már önmagában magyarázatot szolgálhat, hiszen egy ismert politikust akart megölni így valószínűsíthető a politikai motiváció. 

Nem hagyott magyarázatot

Nemcsak az üzenet hiánya lepte meg a nyomozókat, hanem az, hogy a 2003-as születésű fiúnak gyakorlatilag nem volt online nyoma.

Nem kommentelt, nem írt posztokat, és titkosított üzenetküldőket használt. A nyomozás során az amerikai lapok beszámolója szerint átfésülték a teljes online tevékenységét, de nem találták egyetlen megjegyzést sem, amiben utalt volna arra, hogy mire készül. 

Tehát adott egy merénylő, aki sem szóban, sem írásban nem utalt rá, hogy mire készül, és magyarázatot sem hagyott sem a szülei, sem pedig az utókor számára.

Mivel senki nem állt hozzá közel, senki nem tudta megmondani, hogy mi járhatott a fejében. 

A New York Times Crooksról írt részletes elemzésében megjegyzi, hogy az ügy egyik furcsasága, hogy a fiú a merénylet előtt aktívan szervezte a jelentkezését egy egyetemi programba, ahol a mérnöki tanulmányait szerette volna folytatni. A cikk írói szerint ez potenciálisan arra utalhat, hogy nem volt teljesen biztos abban, hogy elköveti a gyilkosságot. A merénylet háttere valószínűleg örökre feltáratlan marad, hiszen a nyolcadik lövést követően a titkosszolgálat mesterlövésze egyetlen lövéssel agyonlőtte és likvidálta a merénylőt. 

A segítők teória

A merényletkísérlet után szinte azonnal megjelentek az interneten azok a teóriák, hogy Thomas Crooks nem egyedül hajtotta végre a támadást, hanem voltak segítői vagy megbízói. Egyértelmű motiváció hiányában sokan mutogattak azokra a külföldi titkosított üzenetküldő alkalmazásokra, amiket Crooks használt. A nyomozás alatt azonban nem találtak sem külföldi megbízóra, sem pedig társakra utalást. 

Egy veterán magánnyomozó, akit egy magánügyfél bérelt fel, hogy nyomozzon Crooks után, a New York Postnak elmondta, hogy szerinte egy „bűnszervezet” működött együtt Crooks-szal a merénylet idején, amely még mindig létezik, és továbbra is Trump elnök meggyilkolását tűzte ki célul. Doug Hagmann hatfős nyomozócsapata hónapok át dolgozott az ügyön és több mint 100 embert hallgatott ki. 

„Nem hisszük, hogy egyedül cselekedett. Ehhez sok koordinációra volt szükség. Véleményem szerint Crooksot több személy irányította, és őt használták fel erre a [merényletkísérletre]. És nem zárnám ki annak a lehetőségét sem, hogy a gyűlésen is voltak emberek, akik segítettek neki” 

– mondta a magánnyomozó. Ezt arra alapozza a magánnyomozó, hogy több olyan mobiltelefont azonosítottak, amelyek együtt mozogtak Crooks-szal. Azonban a magánnyomozó teóriáját nem erősítette meg az FBI nyomozása, amely nem talált bizonyítékot arra, hogy Crooksnak lettek volna segítői. 

Donald Trump holds an election rally
A lövések előtt. Rebecca DROKE / AFP

Kérdések a titkosszolgálattal kapcsolatban

A merényletkísérlet egyik legnagyobb kérdése az első pillanattól fogva az volt, hogy miként lehetséges, hogy a titkosszolgálat nem vette észre, hogy a tetőn ott hasal egy merénylő, puskával a kezében, miközben már a gyűlés több tagja is levideózta őt, és többen is próbálták riasztani a rendőrséget. 

Mint egy szenátusi meghallgatásból kiderült: a titkosszolgálat nagyon is látta a merénylőt, sőt már húsz perccel a lövések eldördülése előtt kiszúrták Crooksot a tetőn. 

Ez azt jelenti, hogy a Trump védelmével megbízott személyek figyelmeztethették volna a jelöltet, hogy ne menjen fel a színpadra, amíg nem ellenőrzik a tetőn hasaló személyt. A titkosszolgálat azonban nem tájékoztatta Trump testőreit a potenciális veszélyről. 

A Politico arról számolt be, hogy a belső vizsgálat szerint a helyi rendőrség és a titkosszolgálat között kommunikációs zavar lépett fel, és a káoszban senki nem lépett. Egy évvel a merényletkísérlet után hat titkosügynököt felfüggesztettek, de indokolást nem adtak ki. 

A meggyilkolt Corey Comperatore családja azonban egy évvel a tűzoltó megölése után is válaszokat követel. „A titkosszolgálat kudarcot vallott a bátyámmal szemben. Cserbenhagyták a családunkat” mondta Kelly Comperatore Meeder, Corey nővére a CBS-nek.  

„Hogyan tud egy 20 éves taknyos kölyök túljárni a titkosszolgálat eszén?”

 – tette fel a kérdést. 

Nyitókép: Rebecca DROKE / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nasi12
2025. július 13. 13:04
Az igazi kérdés kinek volt lehetösége eltüntetni az online nyomait. Mert aki 3D nyomtat stb. annak vannak.
stormy
2025. július 13. 07:57
"Egy csendes magának való fiú" zsidó volt aki a BlackRock reklám kapmányában is szerepelt.
2025. július 13. 07:07 Szerkesztve
Itt egyértelműen nincs miről beszélni, nem bizonyítható be sosem. Ha csak valaki aki részt vett benne nem törik meg és nem borít mindent. Azt meg tudjuk, hogy mielött mindent elmondhatna véletlenül elütnék vagy bedrogozva öngyilkos lenne. 20 percel a lövések elött már észlelték és Trumpot felengedték a pódiumra. Kíváncsi lettem volna ha Kamilla rendezvényén hasalt volna ez a nyomorult a tetőn akkor is adtak volna neki 20 percet?! Kétlem egyértelmű, hogy benne volt a FBI vagy CIA vagy akár mind a két szervezet.A nyomorultjának meg ez volt megírva ahogy elvégzi a feladatot azonnal likvidálták volna, hogy nehogy pofázhasson.Vicc ez az egész, hogy ezt annyival megúszhatják, hogy 6 ügynököt felfüggesztettek. Sajnos én szentül meg vagyok győződve, hogy nálunk is be van már készítve pár ilyen agyhalott ha esetleg Viktornak sikerül győzni. Nem igazán érzem azt látva Fico elleni merényletet is, hogy mi nálunk Európában ezt egyáltalán komolyan veszik e, mert bármikor kattanhat egy hasonló...
orokkuruc-2
2025. július 13. 06:58
hát, igen, a meghiúsult merényletkísérletek mindig növelik a népszerűséget. Érdekesek a párhuzamok a Kennedy-féle merénylettel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!